dimecres, 2 de gener de 2013

II Torneig Terra Rubra

Tot i despistar-me, m'agafaré a la dita aquella de que tots els sants tenen vuitada.
Pos això, amb una mica de retard aquí us deixo unes imatges del segon torneig de futbol base ( esta vegada en categoria infantil ) que organitza el Jesús Catalònia i que es va celebrar al camp de la Sta. Creu de Jesús, el 29 de Desembre. 
El torneig el va guanyar la Rapitenca que es va imposar a la final al Vinaròs. 





 



diumenge, 30 de desembre de 2012

Una mica d'història


Aprofito el parèntesi nadalenc per deixar constància del llibre que sobre el Jesús Catalònia va escriure el Sr. Enrique Viñas  per encàrrec de la EMD per tal de commemorar el 75é aniversari de la fundació del club.

Extret del seu llibre " Històries del futbol a Jesús i del Jesús Catalònia 1928-2003 " 
"...la pràctica del futbol a jesús data oficialment des de 1920 quan els aficionats blasco i, sebastià, martínez, castellà, sales, cases, blasco ii, curto, cid, mulet, llasat, valls, etc., amparats a la congregació mariana, fundaren el victoria fc, que després de practicar, on podien, inauguraren un camp a l’hort del topo, junt a l’actual. el victoria tingué una vida efímera fins el 1924. a partir d’aquesta data no es trobarien notícies seves, però precisament, quan el futbol comarcal estava més alacaigut, sorgí el catalonia sport club, l’any 1928, que, de la mà dels senyors francisco queralt rosell, president, i els vocals josé mª brull, josé tafalla, ernesto blasco, juan llasat i juan ribes, posaren uns fonaments tan sòlids en la fundació, que han estat capaços de resistir els avatars del temps, sense la menor fissura, presentant-se als albors del segle xxi amb la major fortalesa de la seua història. des del naixement del victoria, fins la data, han transcorregut 83 anys, període molt llarg en el qual han succeït molts circumstàncies, uns bons, altres regulars i unes altrs dolents; així com moments brillants i altres no tant, però unint tot això es forma aquesta història de la qual el poble de jesús i el catalònia poden sentir-se molt honrats. l’equip tingué vàries aturades en la seva vida esportiva, però sempre quedava alguna petita flama que impedia que el jesús catalònia perdés la seua identitat i finalitzés la seua vida social i esportiva de manera que aquesta temporada 2003/04 celebrarà el seu 75 aniversari d’existència, amb una sèrie d’actes en estudi dels quals el primer és la presentació d’aquest llibre, perquè els socis i simpatitzants puguen celebrar-ho amb el coneixe-ment de les vicissituds passades per poder arribar aquí. a partir de la inauguració del camp terra rubra el 22 de setembre de 1929, amb un partit amb el galerenc, del qual en trobaran la corresponent foto i ressenya, s’inicia una època daurada en la història del club. primer amb infinitat de partits amistosos amb el roquetenc (el seu rival de sempre), xerta, sta. bàrbara, ulldecona, dertusa, peña cervantes i ferroviario, els tres últims de tortosa, etc. fins que a la temporada 1930/31 participa al campionat de catalunya de 2a categoria, zona de tortosa, junta-ment amb amposta, dertusa, rapitenc, roquetenc, alcanar, sta. bàrbara, peña, cervantes, vinaròs i benicarló. també participa als de 1931/32 i 1932/ 33. després del lapsus de la guerra civil torna a començar amb dos aturades més, fins que el 1967, de la mà del sr. ramon fàbregues, acompanyat de la seua junta directiva, inicia la 5a etapa del club, ininterrompuda fins a la data......"

dissabte, 22 de desembre de 2012

Catalònia 0 Remolins-Bitem 0

Equilibri total

Doble enfrontament esta tarde entre el Catalònia i el Remolins-Bitem, amb un balanç total favorable als rivals ( el primer equip ha perdut per 1-0 a Bitem ).
Lo de l'equilibri total es referís al partit de la Santa Creu on, els dos equips, efectivament, s'han mostrat igualats en oportunitats i en joc. Inclús es podria dir que en penals no assenyalats: Un sobre Antoni a la primera part quan encarava el porter i un altre -a la segona- per unes mans de David. Tot i que, de mans n'hi ha hagut unes altres de prou clares a l'àrea del R-B que l'arbitre ha considerat involuntàries. 
Al minut tres del partit arribava la primera ocasió per al Cata amb una centrada enrere, des de la banda dreta de l'atac; el remat, l'ha atrapat el porter amb dificultat (foto).
Al minut 17 una altra centrada des de la mateixa banda que Herrero no ha pogut rematar per pèls amb la porteria buida. Per la seua part, Alex, rebutjava en una sortida ( foto ) i en una pilota per alt, amb la mà canviada, dos ocasions força perilloses. També el R-B, en un mal entès de la defensa del Cata, enviava una pilota per alt, davant la sortida d'Alex, que no ha entrat per ben poc.












A la segona part, en general, ha sigut un " toma y daca " sense que cap equip hagi estat suficientment encertat per posar-la dins. El Cata, amb 2/3 incursions de Roso per l'esquerra ha pogut des-fer l'equilibri, sobre tot en un ocasió que ha xutat quan es quedava sense angle i la pilota a rosat el segon pal sortint fora. També un parell de rematades de cap però molt forçades i que han acabat sortint per dalt la porteria. El R-B també ha tingut les seues.


En definitiva, resultat prou just. La llàstima és que s'ha escapat una bona oportunitat, a l'espera del partit que ells tenen de menys, per posar-se amb tres punts per davant del R-B . De moment, rival directe.

)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Primer equip


Remolins-Bitem 1 Jesús Catalònia 0




Seqüencia d'un regat

Més fotos.........................................................Aquí

diumenge, 16 de desembre de 2012

Corbera d'Ebre 7 Catalònia 1


Massa gols pels mèrits contrets

És veritablement complicat, després d'una golejada com l'ha que ha acabat rebent el Cata esta agradable tarde de Desembre a Corbera, dir que ha estat culpa de l'arbitre, i certament, no és pot dir, però sí que ha fet tot el possible per aconseguir-ho.

El protagonista rebent les "observacions" d'Adrià en acabar la 1ª part

A la primera part ha tingut quatre decisions d'aquelles que poden determinar el resultat final d'un partit: Una incorrecta aplicació de una llei de l'avantatge quan Antoni s'en anava cap a la porteria; el segon gol precedit per un mà del davanter i un més que possible posterior fora de joc ( tot a la mateixa jugada ) i el tercer, marcat amb l'ajuda de les mans quan el jugador saltava i posava el cap per rematar ( tant en el primer com en el segon, les infraccions han estat reconegudes pels propis jugadors rivals ). Un parell de vegades, quan el Corbera dominava el marcador ( 2-1 i 3-1 ) dos jugadors han desplaçat la pilota voluntàriament desprès de xiular l'arbitre i este ha respost xiulant ( però sense xiulet ). Este mateix fet s'ha repetit amb 4-1 i tampoc ha estat capaç d'ensenyar targeta. Herrero l'ha vist a la primera falta que feia, a instancies, això sí, del pixixi d'ells. Ja no entro en algun fora de joc que ha assenyalat perquè estes jugades son més conflictives, tot i que en un cas concret l'errada ha estat descomunal. Perjudicant al Cata, clar. Sembla ser que al final del partit, l'arbitre, ha comentat ( justificant-se, suposo ) que a la segona part ho ha fet bé. Home, desprès d'anar al descans amb un 3-1 en contra i dos gols il·legals....

Com és natural, jo no sé si els errors han estat voluntaris o no. el que sé, és que és molt difícil equivocar-se de manera tan greu i sempre en el mateix sentit. A més, hi ha jugades que no admeten cap tipus d'interpretació.
Dit això, lògicament, el resultat és suficientment ampli com per deixar en no res les queixes o crítiques, però si a la mitja part s'hagués arribat en un empat, el partit podia haver tingut un altre desenvolupament, i el resultat, que ara, ha anat minant al Cata, ho hagués pogut fer amb el Corberà. Oi, Jordi Bailach ? ( arbitre ). 


El gol de Cata, que significava l'empat, el feia Roso amb el cap als tres minuts del primer del partit, desprès de rebre una pilota llarga ( foto ).  

Més fotos..............................Aquí 

dijous, 6 de desembre de 2012

Catalònia 3 Ginestar 3


Un punt és un punt, però....

El partit d'avui corresponia a la jornada set i que es va aplaçar a conseqüència de la pluja al minut 8 del començament. 

S'escapa la primera gran ocasió de empalmar-se al grup dels tres primers de la classificació. Tot i que ara, amb els mateixos punts que el tercer, però amb un partit més. 
El partit ha començat al lloc i minut on va quedar suspès l'altre dia. El Cata en molts poques fases d'esta primera meitat ha controlat el mig del camp; el joc no era gens vistós, les ocasions apenes existien i la falta de precisió en les passades així com el desencert en els remats a porta, han fet que el marcador no és mogués fins al minut 33 que des de prop del mig camp, un jugador del Ginestar de volea, en veure Alex avançat, deia el 0-1. I uns minuts més tard en una entrada des de la banda dreta de l'atac visitants d'un fort xut per alt feien el segon. Mals auguris, pos, de cara a la proximitat de la segona part i un 0-2. Afortunadament, al darrer minut, Antoni, en una pilota que rebia per alt a la frontal de l'àrea, encertava picant-la per sobre del porter que sortia a la desesperada ( 1-2 ). 
La segona no podia començar millor: ben just que arribes al minut de joc quant Antoni, anant-se'n d'un parell de contraris, s'interna per la banda dreta fins la ralla de fons i quan era d'esperar una centrada, sense pràcticament angle, marcava el segon de l'equip i particular ( 2-2 ). El joc era prou equilibrat en línies generals. Alex feia un parell d'intervencions de merit, fins que en una aproximació del Ginestar, pràcticament a boca de canó, fan el 3-2. Altra vegada a remolc del resultat. Qui més qui menys, llavors, firmàvem un empat. 

Firmàvem l'empat vist el que estàvem veient fins aquell moment: possibilitats de marcar per parts dels dos equips. I l'empat ha arribat amb un xut des de fora l'àrea de Pani que ha agafat al porter rival lleugerament despistat i res ha pogut fer per aturar el for xut que, per altra part, anava prou centrat ( 3-3 ). 
De totes maneres, si analitzat el partit en el seu conjunt, l'empat es prou just, no es menys cert que, amb els darrers 10 minuts, el Cata, ha disposat de prou ocasions per haver decantat definitivament el marcador al seu favor i tampoc hagués sigut del tot injust. Cal destacar l'afany i ganes que han posat tots els jugadors per aconseguir-ho. L'encert, depèn ( també ) d'altres circumstancies. 



CalPosEquipoPtosJuGaEmPeGfGc
1Corbera D´Ebre CF321310215415
2CF Batea321210203312
3CD Alcanar B2612822249
4Jesus Catalonia CF26138232919
5UE Remolins Bitem B2311722378
6CD Benissanet17124532418
7CD Ginestar17115242522
8Bot FC16115152625
9CD Roquetenc B16125162126
10CE Tivissa15124352731











dissabte, 1 de desembre de 2012

Catalònia 4 Bot 1



Continua la mini-ratxa 
( quatre partits, 10 punts )

Després d'un parèntesi pel que fa a l'actualització del bloc, tornem amb forces renovades. Sincerament, el partit contra el Batea ( al minut 21, 4-0 ) em va fer perdre les ganes d'escriure que espero que no desapareguin com a mínim fins l'acabament de la temporada. 
Des d'aquell partit, que sembla haver servit de revulsiu, dels quatre disputats, el Cata n'ha guanyat tres i empatat un, lo qual fa que ara mateix el lloc a la classificació sigui el quart, a un punt del tercer i a set dels dos primers, amb el lider Corbera amb un partit més. 

Gol de Roso





Pel que fa al partit contra el Bot. En la línia dels darrers, bona impressió en general i força ocasions. Si de cas, lamentar que no se'n materialitzen en un percentatge que seria de desitjar. Si la setmana anterior, a La Galera, els dos gols es marcaven en dos moments claus ( minuts 42 i 87 ) en el cas de dissabte, els dos primers gols, tot just es marcaven  al minut tres de les dos parts. Roso feia el primer tot rematant una centrada des de la banda dreta; el segon Masip, amb un xut pràcticament a boca de canó; el tercer, Antoni, desprès d'haver estavellat ell mateix la pilota al pal; i el darrer el marcaria Pani amb una xut propi d'ell: Una vaselina quan es trobava prop de la zona central del camp i en veure el porter avançat, feia entrar la pilota llepant el travesser.   


Gol de Masip